Seriál Alžbětiny lázně

 Alžbětiny lázně včera, dnes a zítra?

 Kapitola první - předevčírem

 Alžbětiny lázně jsou posledními ze šesti komplexních lázeňských domů pro veřejnost, které naplňovali aplikování přírodních léčivých zdrojů, technik, cviků, přístrojů a vědeckých postupů k prevenci zachování zdraví a k navrácení zdraví po úrazech, operacích, závažných onemocněních.

Město se rozhodlo v říjnu roku 1903 k vystavění moderního lázeňského domu ve dřívějším parku císaře Františka Josefa – dnes Smetanovy sady. Zastupitelstvo města pro tento účel schválilo 31. května 1904 záměr požádat banky o půjčku 4 miliónů korun, z níž by pro účel výstavby použilo 1 milion korun. Dne 5. října 1904 předložil městský stavební ředitel, vrchní Ing. Franc Drobny, projekt s rozpočtem 1,495mil korun. Zastupitelstvo projekt schválilo a výstavba lázní byla zahájena. V zadní části parku císaře Františka Josefa začala vyrůstat nádherná budova nového balneoprovozu, který byl v únoru roku 1905 pojmenován „Elizsabethbad“ na památku zavražděné císařovny. Slavnostní otevření se konalo 17. června 1906.

 Alžbětiny lázně jsou největším a jediným balneologickým provozem v hlavním městě lázeňského kraje, v Karlových Varech. Jsou v něm poskytovány kontinuálně od roku 1906 všechny druhy lázeňských procedur a nabídka se stále rozšiřuje.

 V 70. letech byl do atria komplexu vestavěn bazénový provoz s 25m dlouhým bazénem. K němu bylo po roce 2000 přidáno wellness centrum se saunami, párou, whirpoolem a soláriem.

Takto bez dalších výraznějších investic provoz funguje dodnes. Proč? Protože posledních 30 let městu vesměs nevládli hospodáři, ale prodavači a nebýt obětavého personálu provozu Alžbětiných lázní, který s mizivým ohodnocením udržuje pro město zásadní a výjimečnou tradici, lázeňství města Karlovy Vary by začínalo a končilo prodejem vřídelní vody hotelům. I když vlastně ani to možná ne, protože stav jímání vřídla a „továrny na vodu“, jak suterén vřídelní kolonády nazývá RNDr. Tomáš Vylita, byl ke konci roku 2018 na pokraji havárie a možné ztrátě vřídelní vody, jak tomu bylo například v Teplicích.

Navážeme kapitolou 2 – Alžbětiny lázně včera.

Autor článku: Ing. Václav Benedikt

Šéfredaktro: Ing. Václav Benedikt

Obrazový doprovod: soukromý archiv

 


 

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.